korony na zęby

Korony na zęby – czym są, jakie są ich rodzaje i jakie wybrać?

Korony na zęby to uzupełnienia protetyczne, których celem jest odbudowa naturalnych zębów w sytuacji, gdy ich stan uniemożliwia założenie klasycznego wypełnienia, czyli plomby. Korony zakłada się na stałe, zazwyczaj wtedy, gdy naturalna korona zęba jest znacznie zniszczona na skutek próchnicy, złamania zęba po leczeniu kanałowym lub innego urazu. W rezultacie korona wzmacnia i chroni uszkodzony ząb, który odzyskuje swoją pierwotną funkcjonalność oraz wygląd. Z jakimi rodzajami koron na zęby spotykamy się najczęściej i czym kierować się podczas ich wyboru?

Korony na zęby: Rodzaje

Korony protetyczne stosowane są zwykle w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia lub ukruszenia zęba, pojawienia się przebarwień na zębach lub problemu nieestetycznych zębów. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia protetycznego i wykonanie korony zakładanej na uprzednio oszlifowane zęby lub (w przypadku braku uzębienia) na implanty.

Biorąc pod uwagę zakres odbudowy zęba, korony zębowe dzieli się na:

  • częściowe, które pokrywają wyłącznie część korony naturalnego zęba;
  • osłaniające, które osłaniają koronę naturalnego zęba;
  • całkowite, które umożliwiają całkowitą odbudowę korony zęba.

Jeżeli chodzi o położenie korony względem dziąsła, wyróżnić możemy:

  • korony poddziąsłowe, które znajdują się poniżej poziomu dziąseł;
  • korony dodziąsłowe, które umieszcza się do poziomu dziąseł;
  • korony naddziąsłowe, czyli te powyżej poziomu dziąseł.

Kolejny podział koron zębowych dotyczy materiału ich wykonania, co w efekcie wpływa na estetykę i trwałość uzębienia. Najczęściej spotykamy się z koronami metalowymi, cyrkonowymi, porcelanowymi (pełnoceramicznymi) oraz porcelanowymi na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu.

Korony porcelanowe vs. metalowe

Korony metalowe są wybierane głównie przez pacjentów o ograniczonych możliwościach finansowych. Niestety, zapewniają one najmniej naturalny efekt na zębach spośród wszystkich rodzajów uzupełnień, a u części osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. Korony porcelanowe charakteryzują się z kolei naturalnym wyglądem, który przypomina oryginalne szkliwo. Nie powodują one uczuleń, jednak mogą okazać się bardziej podatne na pękanie w porównaniu do koron metalowych.

Korony na zęby: Pełnoceramiczne rozwiązania

Jednym z popularnych rozwiązań wśród pacjentów są korony pełnoceramiczne, czyli jednolite korony ceramiczne. W przeciwieństwie do innych koron protetycznych nie mają one metalowej podbudowy i są w całości wykonane z ceramiki. Z tego powodu bardzo dobrze odbijają światło i pozwalają na uzyskanie w pełni naturalnego efektu na uzębieniu. Niestety, pomimo wysokiej estetyki są one stosunkowo kruche i drogie, dlatego też pacjenci często decydują się na alternatywne rozwiązanie, czyli koronę porcelanową na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Korony zębowe: Wybór odpowiedniego materiału jest ważny

Decydując się na założenie koron zębowych, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału będą one wykonane. Jest to kluczowe nie tylko w kontekście ich wytrzymałości i efektu wizualnego, jaki możemy osiągnąć, ale także z uwagi na potencjalne reakcje alergiczne. Co ważne, wybrany przez nas materiał będzie miał wpływ na to, czy korona będzie odporna na kruszenie i uszkodzenia, a także czy nie spowoduje ścierania zębów.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *