rodzaje implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych – Wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie

Od stworzenia pierwszego implantu zębowego, który został wszczepiony w kość pacjenta, minęło już prawie 60 lat. To niezwykle ważne wydarzenie otworzyło nowy rozdział w stomatologii, jakim jest rozwój leczenia implantologicznego. Lata mijają, a specjaliści mogą korzystać dziś z coraz nowszych rozwiązań w zakresie implantologii. Z jakimi rodzajami implantów zębowych spotykamy się dziś najczęściej i jak prezentują się one na tle protez zębowych?

Implanty zębowe a brak zębów

Powszechnie uważa się, że bez jednego zęba można tak naprawdę normalnie funkcjonować. Każdy stomatolog powie nam jednak, że nie jest to prawda. Oprócz samych konsekwencji estetycznych, które stanowią spory dyskomfort dla pacjenta (np. podczas mówienia, uśmiechania się i jedzenia), pojawiają się wówczas przede wszystkim przykre konsekwencje zdrowotne. Każdy, nawet pojedynczy brak zęba prowadzi m.in. zaburzeń zgryzu, zaniku tkanki kostnej oraz zmiany położenia zęba, który przesuwa się w kierunku luki zębowej.

By móc temu wszystkiemu zapobiec, specjaliści zalecają jak najszybsze wdrożenie leczenia implantologicznego, m.in. poprzez zastosowanie implantów zębowych. Dzięki nim jesteśmy w stanie dziś uzupełnić nie tylko brak jednego zęba, ale nawet kilku lub wszystkich zębów. Śruby wszczepiane w kości szczęki lub żuchwy zastępują korzeń pierwotnego zęba, a następnie mocowana jest do nich korona, most lub proteza zębowa.

Implanty zębowe vs. protezy

Implanty i protezy zębowe to jedne z najpopularniejszych metod umożliwiających uzupełnienie braków w uzębieniu, które różnią się od siebie zwłaszcza techniką wykonania zabiegu oraz ceną. W przeciwieństwie do implantów protezy są stosunkowo tanie i wymagają zdejmowania oraz oczyszczania po każdym posiłku, przez co są mniej komfortowe dla pacjenta. Co ważne, protezy osiadające często sprzyjają stopniowemu zanikowi kości wyrostka zębodołowego i powstawaniu urazów błony śluzowej jamy ustnej.

Implanty zębowe: Rozwiązanie dla bezzębia

Na rynku znajdziemy dziś wiele różnych typów implantów zębowych, które różnią się materiałem wykonania, fazowością, kształtem, wielkością oraz potencjalnym czasem użytkowania. Jeszcze do niedawna implanty zębowe różniły się też ze względu na sposób ulokowania (implanty śródkostne i podokostnowe), jednak dziś standardem są już wyłącznie implanty śródkostne.

Wśród głównych rodzajów implantów zębowych wymienia się:

  • implanty tytanowe i ceramiczne (z tlenku cyrkonu);
  • implanty jedno- i dwufazowe;
  • implanty w kształcie śruby, cylindra lub spirali;
  • implanty stałe i czasowe.

Implanty zębowe: Odbudowa pełnego uśmiechu

Decyzja o zastosowaniu implantów zębowych to dla pacjenta szansa na odzyskanie atrakcyjnego i estetycznego uśmiechu, jak również na zachowanie naturalnych rysów twarzy. Nie można również zapomnieć o tym, że implanty zębowe gwarantują stabilną podstawę dla sztucznych zębów, w efekcie czego całe uzębienie nie odbiega wyglądem od naturalnego.

Na koniec warto także dodać, że implanty zębowe pomagają utrzymać w dobrej kondycji pozostałe zęby sąsiadujące z brakiem w uzębieniu. Implanty eliminują konieczność stosowania klamer oraz szlifowania sąsiednich zębów, co z kolei jest konieczne np. w przypadku przygotowania podparcia pod most lub protezę zębową.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *