trwałość implantów zębowych

Trwałość implantów zębowych i ich estetyka – czy starczają na wiele lat?

Implanty zębowe, przez niektórych określane mianem „trzecich zębów”, to dziś jedno z najskuteczniejszych rozwiązań pozwalających na odbudowę ubytków w uzębieniu. Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów to dla pacjenta szansa na poprawę komfortu życia, lepsze samopoczucie i cieszenie się pięknym uśmiechem. Pozostaje jednak pytanie, czy taki efekt utrzymuje się już na zawsze? Jaka jest trwałość implantów zębowych i czy wymagają one rekonstrukcji?

Implanty zębowe: Jak długo się utrzymują?

Jak wskazują specjaliści, trudno jest ocenić trwałość implantów zębowych, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. To, czego jesteśmy pewni, to, że nigdy nie zagwarantują nam one równie wysokiej wytrzymałości co nasze własne zęby – w końcu jest to jedynie ich proteza. U niektórych pacjentów implanty wytrzymują w nienaruszonym stanie krócej, natomiast u innych dłużej. Ogólnie można jednak przyjąć, że średnio ich żywotność wynosi co najmniej 10-15 lat, zapewniając w tym czasie komfortowe użytkowanie. Zdarza się, że czasami implant funkcjonuje prawidłowo nawet przez całe życie, jednak zwykle po kilkunastu latach wymaga on wymiany.

Implanty zębowe a trwałość – od czego zależy?

Trwałość implantów zębowych jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy pacjent dba o utrzymanie stałej higieny jamy ustnej i czy nie zmaga się z chorobami przewlekłymi. Czynniki wpływające na żywotność implantów możemy podzielić na dwie grupy:

  • biologiczne – kluczową kwestią jest tu stan tkanki kostnej. Ze względu na fakt, że implanty są wszczepiane w kość, ich prawidłowe przyjęcie zależy w dużej mierze od kondycji tkanki kostnej. Zdarza się zatem, że wraz z wiekiem u części pacjentów implanty tracą swoją stabilność, co wynika z rozwoju schorzeń związanych z kośćcem. Pozostałe kwestie to uwarunkowania anatomiczne szczęki i żuchwy, jak również choroby ogólnoustrojowe osłabiające odporność organizmu (np. nowotwory, cukrzyca lub AIDS);
  • zewnętrzne – do tej kategorii zaliczyć możemy wspomnianą wcześniej higienę jamy ustnej, jak również dietę. Okazuje się bowiem, że od ilości składników odżywczych dostarczanych organizmowi zależy zdrowie jamy ustnej, a co za tym idzie – żywotność implantów.

Implanty zębowe: Czy wymagają rekonstrukcji?

Częstym pytaniem zadawanym przez pacjentów, którzy decydują się na zastosowanie implantów zębowych w celu uzupełnienia zgryzu, jest to, czy raz założone implanty trzeba będzie wymienić. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy tu od tego, czy pacjent będzie dbać o regularną higienę jamy ustnej i czy implantolog odpowiednio umieści implant w jamie ustnej. Często zdarza się jednak, że raz założone implanty nie wymagają rekonstrukcji w przyszłości.

Implanty zębowe: Długoterminowe efekty

Jak widać, wszczepiania implantów zębowych nie należy się bać. Cały zabieg jest stosunkowo krótki (trwa do godziny) i bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Niezaprzeczalną korzyścią posiadania implantów zębowych jest również fakt, że stanowią one niezawodne rozwiązanie na długie lata, a często nawet na całe życie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *